DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Historie Irských Cobů

IRSKÝ    COB

Původ irského Coba nenajdeme bohužel v žádné encyklopedii a před nedávnem bychom tohoto krásného koněneviděli ani mimo zemi jeho původu. Jeho původ je nejasný a plemenná kniha s chovatelským řádem v ČR konečně je!!!!

 

 

Po více než 700 let bylo Irsko, země vulkánu, britskou kolonií. Anglická armáda, účastník mnoha válek, potřebovala koně, a tak je v Irsku konfiskovala. Tito kompaktní, statní koně místních farmářů, byli velmi oblíbení, ale o bílé a barevné kusy nebyl zájem, neboť voják na takovém koni byl dobře vidět i za šera a představoval tak snadný cíl. Výsledkem bylo, že postupem času se strakatí koně začali brát jako méně kvalitní než jednobarevní, protože pro použití k vojenským účelům byli považováni za podřadné. Tento postoj je v anglosaském světě stále silně zakořeněný.

Farmáři, kteří byli vyhnáni ze svých domovů, byli nuceni kočovat, zapřahali své strakaté koně do vozů krytých plachtami a putovali s nimi po Irsku. Protože se mnohdy zabývali drátováním nádob a přivydělávali si tak na obživu, vžilo se pro lidi i koně označení "tinker" (dráteník). Koníci to byli skromní a houževnatí, nebyla jim poskytována zvláštní péče a často museli vyžít z toho, co spásli na okrajích cest.                         Od začátku 20. století se začali strakáči dopravovat do Anglie a prodávat anglickým cikánským rodinám. Ti měli vždy zalíbení ve všem barevném a pestrém a snad i proto strakaté koně upřednostňovali. Původní irští cobové byli poměrně neušlechtilí, ale podnikaví cikáni vymysleli šikovný způsob jak vylepšit chov svých koní. Vyhlédli si pěkného a hlavně velice kvalitního hřebce a v noci se k němu přiblížili do ohrady a nechali ho připustit jejich klisny.  Tak si vylepšovali chov tajným křížením se špičkovými koňmi té doby. Tím se rodili kvalitní strakatí koně. Na jeho vzniku se podíleli shirští a clydesdalští koně, welsh cobové a fellský a dalenský pony. Zbarvení, které bylo na obtíž při vojenské službě, se stávalo naopak výhodou při nočních jízdách – koně byli dobře viditelní. Navíc jedinečnost skvrn zabraňovala krádežím, každý jedinec byl snadno identifikovatelný. Každoročně se konal velký trh v Ballinasloe, kde byli tito krasavci ke koupi. S úpadkem kočovného života se strakáči na venkově i ve městech stali úplným morem a tak byli mnozí prodáni na evropský kontinent na porážku. Někteří přežili a stali se předky současné populace asi 5 tisíc  Cobů v Nizozemí, Belgii, Francii, Německu, Švédsku, Finsku a Dánsku.

Statut plemene  dostali teprve nedávno, plemenná kniha byla založena v Irsku až roku 1997. V cikánské kultuře nebyli tradičně uchovávány písemné záznamy o původu těchto koní, rodokmeny nejlepších krevních linií  byly předávány pouze ústní formou. Generations of breeding have been handed down father to son without the aid of accepted means of documentation. S rozšířením popularity plemene, nejen mezinárodním překračování hranic, ale i hranic kulturních, se začaly písemně dokumentovat a uchovávat původy koní, včetně mapování a registrace DNA.

 

V České republice bylo založeno Občanské sdružení chovatelů irských cobů, což je dobrovolná organizace chovatelů, majitelů a příznivců těchto koní. Cílem této organizace je zvyšování úrovně chovu. Dne 06.06.2011 byla oficiálně schválena plemenná kniha v Česku. Každý rok se uskutečňuje 1 x ročně svod Irských cobů s posuzovateli ze zahraničí. Tak pokud Vás toto plemeno nadchlo, nebo ještě váháte s výběrem koně, tak se přijďte podívat a nezávisle pokecat s majiteli těchto krásných koní. 

 

Irish cob versus Irský tinker

 

 

 Irský cob může být zároveň i Irský tinker protože standart obou plemen je si skoro navzájem podobný. Irští cobové se využívají do kočáru a pod sedlo. Jejich obliba stoupá hlavně u hobby jezdců díky své mírné povaze.

 

 

Gypsy horse, Vanner, Tinker, Irský tinker, irský cob. Všechna tato slova evokují typ koně s bohatou hřívou, rousy zakrývajícími kopyta a převážně strakatého zbarvení.Dnes se ale chovatelský směr a pojetí vzhledu v chovu Irského Coba a Tinkera začíná lišit.  I.Tinker - má na rozdíl od I. Coba jemnější kostru, ušlechtilejší hlavu, hedvábné rousy, delší končetiny a celá stavba koně působí více atleticky, sportovně.

 V Evropě existuje více plemenných knih jak pro IC tak pro IT. Např. nejznámější ICS, ECHA, NSVT, GCDHA, ZfDP.

Někteří IC i IT mohou být zapsáni v několika plemenných knihách, jak pro IT tak pro IC, protože jejich vzhled je proměnlivý a typ daného koně může vyhovovat požadavkům obou standardů. V ICS se posuzuje zvlášť hlava, krk, záď, končetiny, plece, chody, rousy, hříva, temperament, V ECHA se posuzuje pouze celkový vzhled, chody, typ, charakter, a výkonnostní zkoušky pro hřebce.

Pro oba typy je však důležitá vyvážená stavba těla, chody s prostornou akcí předních končetin, vynikající charakter. Výška se pohybuje od velikosti poníka až do 170cm KVH. Nejvyhledávanější a nejoblíbenější je výška okolo 150 - 155 cm KVH. Nejčastější je strakaté zbarvení, vyjímkou nejsou ani jednobarevní koně. Nepřípustní jsou pouze albíni.

 Momentálně máme v ČR evidováno kolem 120 ks těchto krásných koní a ročně se nám narodí okolo 10 hříbátek.

A jak je to s původem ??

Vzhledem k tomu, že PK ICS vznikla teprve nedávno, je zatím stále otevřená, mohou se do ní tudíž zapsat  i koně bez původu.

 

Pravděpodobně nejblíže cikánskému „desingu“ gypsy horse se blíží standard ICS (Irish Cob Society). Robustní kůň s menší hlavou, velkýma očima, silným krkem, pevným hřbetem, hříva a rousy bujného růstu a iteligentní výraz.

 

 Více informací najdete na webových stránkách  www.icscr.cz .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro přehlednější úpravu sekce lze obsah rozdělit do textových "bloků". Bloky lze libovolně vytvářet, mazat a jejich úpravu zahájíte dvojitým poklepáním tlačítkem myši. Textový editor se vždy spustí pouze pro vybraný blok. Jak editor pracuje naleznete ve videoukázce.

Základní tipy:

  • Používejte často nové bloky.
  • ENTER = nový odstavec.
  • SHIFT+ENTER = nový řádek.
  • Obrázek je nejprve třeba nahrát na server přes Vložit obrázek a Správce souborů.
  • Obsah z Wordu vždy přenášejte přes Vložit z Wordu.
  • NEpoužívejte mezerník pro zarovnávání objektů.

Webová stránka byla vytvořena pomocí on-line webgenerátoru WebSnadno.cz